Kas jus valgo? 8 parazitai, kurie gyvena žmonėse

Parazitai yra organizmai, dažnai kirminai, kurie prasiskverbia per kitos būtybės kūną, norėdami juo maitintis, tiesiogine prasme surydydami jį iš vidaus. Užkrėtimas jais yra pavojingas sveikatai, o kartais ir gyvybei. Bjauriausi parazitai žmogaus kūne aprašomi žemiau.

Loaloa akių kirminas

Akių kirminas

Šios apvalios parazitinės kirmėlės rūšies buveinė yra Centrinė ir Vakarų Afrika. Vežėjai yra musės ir uodai. Per vabzdžių įkandimus lervos patenka į žmogaus, taip pat į primatų ar graužikų, kūnus. Jie gyvena šeimininko riebaliniame audinyje, užauga iki 4-7 cm.

Po oda Loa loa kirminas juda, kartais šliaužioja prie akies obuolio - po jungine. Liga, kurią ji sukelia, vadinama loiasis. Sunkiais atvejais dėl parazitų užkrėtimo apakimas.

Žmogaus gadžolė

Ši nemaloni vabzdžių rūšis negyvena Rusijos teritorijoje, o Centrinėje ar Pietų Amerikoje yra daugybė žmonių. Labiausiai neįprastas dalykas yra jų dauginimasis. Vabzdys pagauna uodą ir deda kiaušinius į skrandį, o tada išleidžia į laukinę gamtą. Toks „paketas“ dažnai randa savininką.

Uodo įsiurbto kraujo šiluma padeda lervoms sustiprėti. Tada jie patenka į žmogaus odą per naują uodų įkandimą arba per plaukų folikulą. Parazitas pradeda maitintis, sukeldamas stiprų niežėjimą ir veriantį skausmą. Geriausias būdas jį išvesti - apriboti deguonies kiekį, pavyzdžiui, naudojant aliejų ar vazeliną.

Žuvinis kaspinuočiai - kaspinuočiai

Parazitai patenka į žarnyną netinkamai paruoštu maistu, pavyzdžiui, nevirtu.

Kaspinuočių kiaušinėlius žmonės suvalgo iš žuvų ir jūros gėrybių. Pats savaime jis nėra per daug pavojingas, tačiau iš organizmo kūno išsiurbia vitaminą B12, nepalikdamas reikiamo kiekio asmeniui. Nemalonu ir tai, kad užauga iki 7 m.

Šiuo metu kaspinuočių infekcijos yra gana retos. Ekspertai mano, kad išaugus suši ir suktinukų populiarumui, šis žarnyno parazitas taps dažnesne problema.

Kiaulienos kaspinuočiai

Kiaulienos kaspinuotis

Kaspinuočiai užauga iki 3 m. Kiaulienos kaspinuočiai užkrės žmones per blogai išvirtą kiaulieną. Dėl aštrių kabliukų ant galvos (scolex) jis buvo pravardžiuojamas „ginkluotu“: jų ir siurbtukų pagalba jis laikomas šeimininko kūne, dažniausiai žarnyne.

Kai parazito gyvenimo ciklas baigiasi, jis išmeta kiaušinius, kurie patenka į aplinką su šeimininko išmatomis. Kiaulienos kaspinuočiai sukelia pavojingą ligos teniozę. Rusijoje jis yra plačiai paplitęs visur, ypač tose vietose, kur plėtojama kiaulių auginimas.

Utėlės ​​ir blakės

Šie parazitai neprasiskverbia į žmones, tačiau yra žinomi dėl skausmingų ir niežtinčių įkandimų. Utėlės ​​gyvena plaukuotose kūno vietose, daugiausia ant galvos. Jų sukelta liga yra galvos utėlės ​​dažniau vaikams. Atsikratyti jų yra gana paprasta: reikia nukirpti plaukus ir praskalauti odą specialiais šampūnais ar kompozicijomis. Prevencinių priemonių turėtų imtis ir su juo gyvenantys užkrėsto asmens artimieji.

Lovos klaidos yra pavojingesnės. Parazitai gyvena čiužiniuose, sofose, patalynėje, užuolaidose, drabužiuose ir net knygose. Atsikratyti jų yra nepaprastai sunku. Utėlės ​​ir blakės taip pat yra pavojingos, nes jomis sergama sunkiomis ligomis - nuo raupų iki gripo.

Gvinėjos kirminai

Parazitai gyvena Azijos, Artimųjų Rytų ir Afrikos šalyse. Jie sukelia drakunkuliozės ligą. Nepaisant mažo dydžio, kirminai yra labai skausmingi. Parazitas patenka į šeimininko organizmą per užterštą geriamąjį vandenį. Lervos subręsta skrandyje ir dauginasi žarnyne.

Suaugusieji migruoja į odos paviršių, kur užauga iki metro. Šie kirminai turi turtingą istoriją: jų pėdsakai buvo rasti Egipto mumijose. Galimos nuorodos į juos randamos net Šventajame Rašte.

Plasmodium parazitai

Šie vienaląsčiai organizmai sukelia pavojingą maliarijos ligą. Jis plinta per užkrėstus uodus. Kasmet maliarijos auka tampa iki 500 milijonų žmonių. Infekcijos simptomai yra karščiavimas, galvos skausmas, vėmimas. Sunkiausiais atvejais šie parazitai sukelia šeimininko mirtį, nes jie blokuoja kraujo tekėjimą į vidaus organus.

Trypanosomacruzi genties žmogaus parazitai

Trypanosomacruzi genties žmogaus parazitai

Amerikos trypanosomiazę arba Chagaso ligą sukelia triatominės klaidos, rastos skurdžiose Centrinės ir Pietų Amerikos vietovėse. Vabzdys dar vadinamas „bučiuojančia klaida“ arba „meiliu žudiku“.

Liga perduodama įkandant, perpilant kraują, užterštą maistą nuo motinos iki vaisiaus. Simptomai palaipsniui blogėja ir apima karščiavimą, padidėjusius limfmazgius, galvos skausmą, o sunkiais atvejais - širdies nepakankamumą.