Apie paprasčiausius parazitus ir jų poveikį mūsų sveikatai

Paprasčiausi parazitai planetoje atsirado labai seniai ir praktiškai nepasikeitė nuo jų atsiradimo. Organizmai gyvena vandenyje, dirvožemyje ir ore, yra daugiau nei penkiolika tūkstančių rūšių. Per milijonus gyvavimo metų įvairios rūšys prisitaikė prie savo buveinės ir sąlygų, išmoko išgyventi bet kokiomis sąlygomis. Tai buvo pasiekta dėka pagrindinio egzistavimo tipo - parazitizmo. Parazitais tapę pirmuonys egzistuoja jų šeimininko sąskaita. Daugybė rūšių parazituoja žmogaus kūne, ir tokia kaimynystė ne visada yra nekenksminga.

Pagrindinės paprasčiausių parazitų savybės

paprasčiausias žmogaus parazitas

Parazitai, užėmę žmogaus kūną, turi primityvią struktūrą ir labai sudėtingą ląstelių organizaciją. Paprasčiausio organizmo dydis yra labai mažas, ląstelės plika akimi pamatyti neįmanoma. Mažo dydžio narve yra sumontuotas moderniausias ir įmantriausias mechanizmas. Jame yra viskas, kas reikalinga gyvybei palaikyti ir daugintis, tai yra nepriklausomas organizmas. Vienaląsčiai parazitai labai sutrikdo daugialąsčio organizmo, į kurį jis patenka, funkcionavimą. Tai gali būti bet koks gyvūnas, žmogus. Dėl parazitinių sugebėjimų kūnas išgyvena bet kur.

Paprasčiausių mikroorganizmų savybės yra šios:

 • paprasčiausias susideda iš vienos ląstelės;
 • turi labai mažą dydį;
 • turi judėjimo sistemą;
 • turi galimybę formuoti cistas, pablogėjus situacijai ir atsiradus grėsmei egzistencijai;
 • dauginasi labai sparčiai.

Judėjimo organai yra būdingi bet kokiems pirmuoniams, tačiau jie turi tam tikrų skirtumų. Yra trijų tipų prietaisai: pseudopodai, blakstienos, vėliavos. Dėl šių prisitaikymų pirmuonys aktyviai juda tiek natūralioje aplinkoje, tiek kūne, kuriame jie parazituoja.

Heterotrofinė šėrimo sistema leidžia paprasčiausiems organizmams absorbuoti neorganinius komponentus iš šeimininko sistemos.

Vieniems reikia deguonies, kitiems puikiai sekasi be jo. Kai susidaro grėsminga situacija, mikroorganizmas akimirksniu virsta cista. Tokioje būsenoje jie yra tiek laiko, kiek reikia, kol atsiras palankios sąlygos. Cistos būsenoje jie migruoja padedami vėjo, vandens ir yra nešami gyvūnų. Dėl šio unikalaus prisitaikymo gebėjimo paprasčiausi parazitai planetoje gyvena daugelį amžių. Organizmai dauginasi mitozės ar kopuliacijos būdu. Dažnai veisimosi metodai keičiasi priklausomai nuo buveinės.

Būdamas viena ląstelė, kūnas yra visiškai nepriklausomas ir harmoningai veikia: jis auga, dauginasi, maitina, kvėpuoja ir juda. Žmogaus kūne parazitai gali gyventi visur: audiniuose, limfoje, kraujyje, vidaus organuose. Jie sukelia gyvybei ir sveikatai pavojingas pirmuonių ligas.

Įvairūs pirmuonių parazitai

Yra keturios paprasčiausių mikroorganizmų klasės, kurios skiriasi tuo, kaip jos maitinasi, juda, dauginasi:

 • vėliavėlė;
 • sporozonai;
 • sarkodas;
 • blakstienos.
paprasčiausias parazitas lamblia

Vėliavos turi ovalo ar kriaušės formos korpusą, su vėliavėlėmis (taigi ir pavadinimas), jų gali būti iki aštuonių. Į šią klasę įeina lamblia, leišmanija, Trichomonas, trypanosomos. Jie perkeliami žvynelių pagalba; gatavi maisto produktai absorbuojami per membraną, sugeriant visą paviršių. Šios klasės pirmuonys dauginasi dalijantis. Jie gyvena didžiulėse kelių tūkstančių individų kolonijose.

Sporozojai turi labai sunkų vystymosi kelią. Pirma, jie patenka į žmogaus kraują ir pernešami per kūną, nusėda kepenyse. Čia pirmuonys dauginasi ir naikina raudonuosius kraujo kūnelius. Kai organizmai vėl patenka į šeimininko kraują, ląstelės subręsta ir sudaro sporas. Toks cikliškas gyvenimas maliarijos plazmodiume, Toxoplasma Gondia.

Ciliatai juda blakstienų pagalba. Sudėtinga sistema, kurią sudaro du branduoliai, veikia labai gerai. Vienas branduolys yra atsakingas už gyvybiškai svarbių sistemų palaikymą ir veikimą, o kitas - už dauginimąsi. Ląstelių dalijimasis vyksta kasdien, kai kuriems atstovams - kelis kartus per dieną. Maitinimas atliekamas judančių blakstienų pagalba, kurios nukreipia maistą į burnos angą. Sarkodai neturi stabilios formos. Jie modifikuojami dėl pseudopodų transformacijos. Dauginimas vyksta padalijant. Pagrindinis klasės atstovas yra dizenterijos ameba.

Kokios yra pagrindinės pirmuonių sukeltos ligos?

Parazitai ir toliau aktyviai egzistuoja dėl savo sugebėjimo gyventi be deguonies. Tik mažai daliai pirmuonių reikia deguonies. Vienaląsčiai organizmai, patekę į žmogaus kūną, gali sukelti tokias ligas:

 1. Maliarija. Maliarijos paplitimas Afrikos šalyse ir Pietų Azijos valstybėse vis dar yra didelis. Pagrindiniai ligos simptomai yra traukuliai, sąnarių skausmas, anemija. Vaistai kovai su maliarija buvo sukurti, tačiau tuo atveju, kai liga yra toli gražu ne medicininė priežiūra, mirčių ir toliau pasitaiko.
 2. Amobiazė. Dizenterinė ameba sukelia šią ligą. Liga gali išsivystyti kepenyse ar žarnyne. Praėjus trumpam laikui po užsikrėtimo, atsiranda ligos simptomai: pilvo skausmas, jėgų praradimas, žema temperatūra, viduriavimas, sumaišytas su krauju ir gleivėmis.
 3. Giardiazė. Tai atsitinka, kai lamblia, flagellate klasės atstovai, patenka į kūną. Nemalonūs virškinimo trakto simptomai pacientui kelia didelį susirūpinimą. Yra tulžies pūslės, žarnyno sutrikimų, miego sutrikimų ir apetito stoka.
 4. Leišmaniozė. Užsikrėtus atsiranda odos opos. Liga pasižymi karščiavimu, anemija ir impotencija. Sutrikus kvėpavimo sistemai, dažnai būna mirtinas rezultatas.
 5. TrichomonozėLigą sukelia Trichomonas - paprasčiausia flagellate klasė. Vyrams ir moterims liga pasireiškia įvairiais simptomais. Kenčia Urogenitalinė sistema, vyrai gali neturėti jokių simptomų, o moterys jaučia skausmą lytinių santykių metu ir šlapinimosi metu, niežėjimą, deginimą lytinių organų srityje.
 6. Balantidiazė. Ligą sukelia blakstienų klasės parazitai. Užsikrėtus balantidijomis, pakyla paciento kūno temperatūra, atsiranda apsinuodijimo simptomų. Liga tęsiasi keičiantis remisijos ir paūmėjimo laikotarpiams. Ligos komplikacijos yra peritonitas ir žarnyno perforacija.
 7. Toksoplamozė. Ligą sukelia sporozonų klasės parazitas. Kai šis parazitas veikia žmogaus kūną, pastebimi nervų sistemos sutrikimai, padidėja kepenys ir blužnis. Liga yra ypač pavojinga nėščiai moteriai, nes tokiu atveju kūdikis rimtai pakenks daugeliui gyvybiškai svarbių organų.
 8. Miego liga pasireiškia Afrikos šalyse. Manoma, kad tetsės musė yra infekcijos nešiotoja. Pagrindiniai ligos simptomai yra karščiavimas, galvos ir sąnarių skausmas. Palaipsniui būklė blogėja: žmogus praranda ryšį su realiu pasauliu, kenčia nuo prastos judesių koordinacijos, problemų su miegu.
 9. Chagaso sindromas. Ligą sukelia vienaląsčių vėliavų klasė. Trypanosoma sukelia šiuos pirminius simptomus: karščiavimą, niežėjimą ir patinimą įkandimo vietoje, stiprų galvos skausmą ir limfmazgių uždegimą. Pamažu ūminis laikotarpis praeina, o po kelių mėnesių kai kurie vidaus organai išsiplečia: širdis, stemplė, storoji žarna.

Atsižvelgiant į tai, kad šiuolaikiniai žmonės daug keliauja, padidėja tikimybė užsikrėsti egzotinėmis ligomis, kurias sukelia vienaląsčiai parazitai.

Vienaląsčių parazitų infekcijos galimybės

Parazitas gali prasiskverbti į žmogaus kūną per odą, burną ar lytinius organus. Yra keturi dažniausiai pasitaikantys infekcijos tipai:

 1. Kontaktinis buitinis infekcijos metodas - šiuo atveju pažeidžiant sanitarinius ir higienos standartus prasiskverbia paprasčiausi organizmai. Infekcija atsiranda naudojant cistas, nešvarų vandenį, kitų žmonių asmeninės higienos priemones, rankų apdorojimą nešvariu, abejotinos kokybės vandeniu.
 2. Išmatų-burnos infekcijos metodas pastebimas, kai iš organizmo išsiskyrę pirmuonys per nešvarias rankas ar maistą patenka į naują šeimininką. Galite užsikrėsti prastai nuplautais augaliniais produktais, nešvariomis rankomis ar augintiniais.
 3. Per užterštą maistą - tai atsitinka valgant laukinių gyvūnų mėsą, nepakankamai termiškai apdorotą naminių gyvūnų mėsą, pieno produktus, įsigytus spontaniškose prekyvietėse ar upių žuvis iš užterštų vandens išteklių.
 4. Užkrečiamasis infekcijos būdas atsiranda, kai patogenas perduodamas įkandus, kaip ir įkandus užkrėstiems vabzdžiams.

Yra ir kitų infekcijos perdavimo galimybių, paprastai tai yra parazitų įsiskverbimas iš nėščios moters į negimusį vaiką, kontaktuojant su kraujo infekcijomis ir dėl lytinių santykių. Vaiko organizmui ypač pavojinga infekcija su pirmuoniais parazitais. Kūdikių simptomai yra panašūs į daugelį ligų, todėl tėvai turėtų būti labai atsargūs, kad nepraleistų siaubingos ligos. Vaikai skundžiasi galvos skausmais, blogai miega ir valgo, greitai pavargsta ir turi valgymo sutrikimų simptomų.

galvos skausmas vaikui, sergančiam pirmuonių parazitais

Prevencinės priemonės nuo vienaląsčių pirmuonių infekcijos

Siekiant sumažinti pirmuonių infekcijos riziką, būtina laikytis visų sanitarijos ir higienos taisyklių. Nuo žmogaus priklauso labiau jo paties saugumas. Kad išvengtumėte infekcijos, turite laikytis šių taisyklių:

 • ruošiant mėsą, žuvį ar pieno produktus, būtina laikytis terminio apdorojimo taisyklių, šių produktų pirkimas reikalauja ypatingo dėmesio, jie turi būti įsigyti specialiai tam skirtose vietose, patikrinus sanitarines paslaugas ir išduodant kokybės sertifikatą ;
 • visą augalinį maistą reikia labai gerai nuplauti, rekomenduojama užpilti verdančiu vandeniu;
 • jei atsiranda nemalonių ir keistų simptomų, rodančių infekciją vienaląsčiais parazitais, turite apsilankyti pas gydytoją ir, patvirtinus diagnozę, nedelsiant gydyti;
 • svarbu būti selektyviam sekso metu ir turėti santykių su vienu seksualiniu partneriu; abejotinų lytinių santykių atveju būtina naudoti prezervatyvą;
 • kad išvengtumėte infekcijos įkandimo vabzdžiams, turėtumėte patikimai apsaugoti kambarį tinkleliu nuo uodų, tepti purškalus nuo uodų ir tepalus.

Yra pirmuoniams kenksmingų maisto produktų sąrašas: česnakai, svogūnai, imbieras, morkos ir žalioji arbata. Kai kurie patiekalai slopina paprasčiausių parazitų vystymąsi ir neleidžia jiems daugintis: ryžiai ir perlinės kruopos, džiovinti vaisiai ir kepti obuoliai. Tuo pačiu metu reikėtų neįtraukti saldžių ir krakmolingų maisto produktų. Daug kas priklauso ir nuo žmogaus imuniteto, todėl būtina didinti organizmo atsparumą. Grūdinimasis, tinkamo maisto valgymas, darbo ir poilsio režimo laikymasis padės sustiprinti organizmo apsaugą.