Helminto invazijos simptomai ir gydymas žmonėms

Kirmėlių užkrėtimas yra liga, kurią sukelia apatinių kirminų parazitavimas žmogaus organizme. Yra 3 rūšių helmintai: apvalūs, juostiniai ir flukes. Žmonėms galimi daugiau nei 200 helmintozių rūšių, tačiau mūsų šalyje randama tik 10 parazitinių ligų. Kirminų paplitimui įtakos turi šalies orai ir ekonominės sąlygos. Helminto invazijos išsivysčiusiose šalyse yra daug retesnės nei trečiojo pasaulio šalyse.

Atsižvelgiant į infekcijos pobūdį, helmintozės yra suskirstytos į 3 tipus:

 • biohelmintiazė (žmogus užsikrečia nuo augintinių);
 • geohelmintiazė (parazito įsiskverbimas į organizmą per užterštą dirvą);
 • užkrečiama (infekcija per kontaktą su kitu asmeniu).

Parazitų buvimo organizme simptomai priklausys nuo kirminų tipo, jų skaičiaus organizme ir gyvenimo ciklo stadijos. Pavojingiausios pasekmės yra kirminų lervų formų parazitavimas. Nors lytiškai subrendęs individas paprastai egzistuoja tik žarnyne, lerva migruoja po visą kūną, sukeldama patologinius organų pokyčius. Kiekvienas parazitų tipas turi savo žarnyno buveinę. Pavyzdžiui, apvaliosios kirmėlės paprastai yra plonojoje žarnoje, pinworms - didelėje. Helmintozės skirstomos į luminalines (kirminai lieka žarnyno ertmėje) ir audinius (parazitas giliai įsiskverbia į audinius). Kai kurios parazitinių infekcijų rūšys skirtingais etapais gali pasireikšti tiek šviesoje, tiek audiniuose.

Ženklai

Helmintozė pasireiškia dviem etapais: ūminiu ir lėtiniu. Pirmasis prasideda iškart po kirminų kiaušinių įsiskverbimo į kūną ir pasireiškia alerginių reakcijų forma. Lėtinėms helmintozėms būdingi įvairūs simptomai. Simptomai priklauso nuo kirminų buveinės, skaičiaus ir gyvenimo būdo. Sunaudodami dalį maistinių medžiagų, kirminai yra įtraukti į medžiagų apykaitos procesus, kurie pasireiškia vitaminų ir mikroelementų trūkumu bei virškinimo sutrikimais. Kirminų atliekos ne tik sutrikdo natūralią žarnyno mikroflorą, bet ir slopina imuninę sistemą, kuri sukuria idealias sąlygas bakterijoms, grybeliams ir virusams daugintis. Padidėja piktybinių navikų išsivystymo rizika.

Pirmieji helminto invazijos požymiai gali pasirodyti praėjus kelioms dienoms po kiaušinių ar lervų patekimo į organizmą. Iš karto po infekcijos atsiranda odos bėrimas, padidėja limfmazgiai, kepenys ir blužnis. Kai kurioms helmintiazėms būdingi simptomai. Pavyzdžiui, užsikrėtus opisthorchiaze, išsivysto obstrukcinė gelta. Esant izoliuotiems asmenims, lėtinė helmintozės fazė gali tęstis nepastebimai. Išimtis yra parazitavimas didelių kirminų kūne.

Su galingomis helminto invazijomis, virškinimo sutrikimais, stipriu skausmu atsiranda tam tikros rūšies parazitų simptomai. Pavyzdžiui, sergant vaikų kirmėlėmis, išangėje pastebimas niežėjimas, kuris vakare pablogėja. Trichocephalosis sukelia hemoraginį kolitą, kabliukas - geležies stokos anemiją. Apvaliosios kirmėlės dažnai blokuoja žarnyno spindį ir tulžies latakus. Ypač pavojingi yra parazitai, dėl kurių gali susidaryti cistos - echinokokai, alveokokai. Net mažos cistos gali sukelti supūliavimą, peritonitą ir sepsį. Dažnai helmintines invazijas lydi neuroziniai simptomai.

Peržiūrėjo

Enterobiozė atsiranda, kai parazituoja pinworms - maži šviesios spalvos kirminai. Parazitas į organizmą patenka valgant nešvarias daržoves ir vaisius, bendraujant su augintiniais ir nesilaikant higienos taisyklių. Ilga enterobiozės eiga paaiškinama galimybe užsikrėsti savimi. Parazito gyvavimo ciklas vyksta žarnyne, kur per 14 dienų jis išauga nuo lervos iki suaugusio žmogaus. Net ir lervos vystymosi stadijoje helmintai gali padaryti didelę žalą organizmui. Lervų išskiriami fermentai veikia uždegiminių žarnyno ligų vystymąsi. Suaugusieji pažeidžia jo sienas, sukelia kraujavimą ir skatina bakterinių infekcijų prisirišimą.

Tokia helminto invazija turi specifinį simptomą - niežėjimą išangės srityje, daugiausia vakare ir naktį. Būtent šiuo metu patelė išeina ir deda kiaušinius. Niežėjimas sukelia įbrėžimus, per kuriuos prasiskverbia bakterijos. Tai infekcijos pridėjimas paaiškina diskomfortą, kuris nepraeina atsikratius kirminų. Vaikų enterobiozė gali sukelti fizinio ir psichinio vystymosi atsilikimą.

žmonių parazitų tipai

Askariozei būdingas parazitavimas askario kūne - ilgi apvalūs raudonai geltonos spalvos kirminai. Helminto gyvenimo ciklas prasideda kiaušiniams patekus į žarnyną, kur jie tampa lervomis. Kirminų lervos migruoja visame kūne, pažeisdamos audinius. Pasibaigus lervos stadijai, parazitas patenka į plaučius, iš kur su skrepliais grįžta į virškinimo traktą. Ligos žarnyno fazės pavojus yra susijęs su ascaris gebėjimu prasiskverbti į siauras angas ir sukelti obstrukcinę gelta. Pagrindiniai šio tipo helminto invazijos simptomai yra pilvo skausmas, viduriavimas, pykinimas, vėmimas, kūno apsinuodijimo požymiai. Apvaliosios kirmėlės išskiria galingus alergenus, todėl organizme atsiranda sunkių reakcijų.

Helminto invazijos apraiškos dažnai painiojamos su plaučių uždegimo, bronchito, cholelitiazės požymiais. Kirminų kamuolys gali sukelti žarnyno užsikimšimą ir plyšimą. Kirminų įsiskverbimas į kvėpavimo sistemą gali sukelti uždusimą. Trichocephalosis - tai kirmėlinė invazija, kurią sukelia botagai - apvalios mažo molio kirmėlės su ilga kūno dalimi. Liga perduodama per užterštą maistą, nešvarias rankas ir namų apyvokos daiktus. Pagrindiniai invazijos požymiai:

 • pilvo skausmas;
 • sumažėjęs apetitas;
 • viduriavimas;
 • anemija.

Plati kaspinuočiai yra juostiniai parazitai, kurie gali užaugti iki 20 m . . Šio tipo kirminų sukelta helmintozė vadinama difilobotriaze. Plačios kaspinuočio gyvavimo ciklui būdingas šeimininkų pasikeitimas. Žmogus užsikrečia valgydamas žalią žuvį ir ikrus. Lervos yra pritvirtintos prie žarnyno sienelės, kur tampa suaugusiu. Helmintai gali daugintis po 3-4 savaičių nuo žarnyno stadijos pradžios. Difilobotriozės požymiai:

 • nevirškinimas;
 • Geležies stokos anemija.

Kabliukų liga yra liga, kurią sukelia dideli apvalūs kirminai. Žmonės užsikrečia kontaktuodami su užkrėstu dirvožemiu, lervos sugeba įveikti odos barjerą ir patekti į kraujotakos sistemą. Taigi jie patenka į visus organus ir sistemas. Žarnyne helmintai prisitvirtina prie sienų ir pradeda siurbti kraują. Šios ligos požymiai lervos stadijoje yra panašūs į ascariozės požymius. Žarnyno helminto invazijos stadijoje pastebimas baltymų kiekio kraujyje sumažėjimas ir anemija.

Opisthorchiasis yra helmintozė, kurią sukelia kačių pūslė. Pleiskanos gyvavimo ciklas prasideda vandenyje, lervų stadija vyksta sraigių kūne. Tada lerva išleidžiama į vandenį ir patenka į gėlavandenių žuvų kūną. Užteršimą palengvina valgant žalią žuvį. Suaugęs žmogus parazituoja žmogaus tulžies pūslėje, kur jis laikomas su siurbtukais. Ūminė opisthorchiazės forma pasireiškia skausmu epigastriniame regione, aukšta kūno temperatūra, sąnarių ir raumenų skausmais bei alerginiu bėrimu. Lėtinė forma sukelia hepatito, cirozės ir kepenų vėžio vystymąsi. Net ir pašalinus parazitus, kepenyse išlieka patologiniai pokyčiai.

Echinokokas gyvena žmogaus orgazme tarpiniame savo gyvenimo ciklo etape. Tai trumpo ilgio kaspinuočiai. Šios priežastys prisideda prie žmogaus infekcijos:

 • kontaktas su sergančiais augintiniais;
 • asmens higienos taisyklių nesilaikymas
 • užterštų namų apyvokos daiktų naudojimas.

Parazitas būdingas šunims, vilkams ir katėms. Po to, kai kirminų kiaušiniai patenka į kūną, iš jų gaunamos onkosferos - tarpinės formos. Iš virškinimo sistemos jie prasiskverbia į kraujotakos sistemą, iš kur per kraują patenka į visus organus. Patekusi į audinius, onkosfera tampa suomiška - ertmė, apsupta dviejų kriauklių. Finna, auganti, sukelia cistos atsiradimą. Ligos simptomai priklauso nuo naviko dydžio. Be audinių sunaikinimo, echinokokai gali sukelti supūliavimą ir kūno apsinuodijimą, kai plyšta cista.

Bet kokios helminto invazijos komplikacijos yra susijusios su kirminų poveikiu audiniams, kurių sunaikinimas gali sukelti organo disfunkciją. Dažnai helmintiozę apsunkina bakterinė infekcija. Parazito tipas, kai jis palieka kūną, gali sukelti žmogui psichologinę traumą, reikalaujančią ilgalaikio gydymo.

parazitų žmogaus organizme diagnostika

Aptikimo metodai

Dėl daugybės helminto invazijai būdingų požymių svarbu apklausiant pacientą nustatyti galimą infekcijos kelią. Siekiant aptikti parazito kiaušinius ar kūno dalis, atliekamas išmatų, tulžies, skreplių tyrimas. Pilnas kraujo tyrimas dėl parazitų gali reikšti reikšmingą eozinofilų skaičiaus padidėjimą. Kai kuriais atvejais būtina atlikti imunologinius tyrimus, kuriais galima aptikti specifinius antikūnus. Papildomi žmogaus parazitų diagnozavimo metodai yra šie:

 • CT nuskaitymas;
 • Ultragarsas;
 • Rentgeno tyrimas.

Šalinimo būdai

Suaugusiųjų ir vaikų helminto invazijos gydymo pagrindas yra antihelmintinių vaistų vartojimas.

Askaridozei ir enterobiozei gydyti dažniausiai naudojami vaistai, kurie yra labai veiksmingi prieš kaspinuočius. Dažniausiai, norint atsikratyti parazitų, pakanka 1 tabletės, tačiau kartais gydymas atliekamas pagal schemą, pagal kurią vaistai kartojami po tam tikros pertraukos. Echinokokozė paprastai gydoma chirurginiu būdu, po to skiriami vaistai, skirti atkurti paveiktų organų funkcijas.

Kai kuriems parazitams rekomenduojama gydyti visus šeimos narius. Higienos taisyklių laikymasis yra neatsiejama terapinio kurso dalis. Siekiant pašalinti ligos simptomus, gali būti paskirti antihistamininiai vaistai ir probiotikai.

Prevencija

Galite apsisaugoti nuo užsikrėtimo parazitais, laikydamiesi asmens higienos ir terminio maisto apdorojimo taisyklių. Norint sumažinti helminto kiaušinių skaičių, rekomenduojama apdoroti dirvą. Naminių kačių ir šunų tyrimas ir savalaikis gydymas padės išvengti helmintozės atsiradimo vaikams. Pavojus užsikrėsti parazitinėmis ligomis daug kartų padidėja kontaktuojant su benamiais gyvūnais, kurie neša kelių rūšių parazitus.

Būtina nuplauti daržoves, vaisius ir žalumynus, nes parazitų kiaušiniai gali patekti į kūną su likusiomis dirvožemio dalelėmis. Turėtumėte atsisakyti valgyti žalios, sūdytos ar džiovintos upės žuvies. Mėsa turi būti perkama iš patikimo pardavėjo, galinčio pateikti kokybės sertifikatus.