Parazitų invazijų prevencija

Atsižvelgdami į nemalonius parazitų vaizdus internete, žurnaluose, daugelis mano, kad ši problema jų tikrai nepalies. Bet taip nebuvo, kiekvienas gali užsikrėsti parazitais! Įrodyta, kad per gyvenimą beveik kiekvienas žmogus bent kartą tampa „namais" helmintams, pirmuoniams.

Kaip tada būti? Problemos sprendimas yra kompetentinga prevencija, kurią aptarsime šiame straipsnyje.

Apie parazitus skaičiais ir faktais

Nepaisant šiuolaikinės medicinos plėtros, parazitozės prevencija išlieka aktuali ir šiandien.Prevencinių priemonių būtinybę įrodo šie skaičiai ir faktai:

 1. PSO duomenimis, pasaulyje parazitoze kenčia daugiau nei 4, 5 milijardo žmonių. Kasmet parazitai sukelia 16 milijonų mirčių.
 2. Europoje kas trečias gyventojas kenčia nuo parazitinių užkrėtimų.
 3. Daugiau nei 70% mūsų šalies gyventojų yra užsikrėtę toksoplazma – parazitais, galinčiais sukelti regėjimo ir neurologinių sutrikimų.
 4. Kasmet ne mažiau kaip 20% vaikų, lankančių ugdymo ir ugdymo įstaigas, suserga helmintozėmis.
 5. Žmogų vienu metu gali užpulti iki 15 pirmuonių rūšių ir daugiau nei 250 rūšių įvairių kirminų. Helmintozės sudaro apie 89% visų parazitų invazijų.
toksoplazmozės sukėlėjas organizme

Parazitai gali užkrėsti ne tik virškinamąjį traktą, bet ir kitus gyvybiškai svarbius organus – širdį, kepenis, inkstus, smegenis. Keliaudami per kūną jie sukelia mechaninius organų ir audinių pažeidimus, užsikemša tulžies latakus, sukelia uždegiminius procesus. Be to, jie gali sukelti imuniteto sumažėjimą, alergines reakcijas ir onkologiją.

Kokios yra parazitozės rūšys?

Yra daug parazitinių ligų. Dažniausi iš jų yra:

 • geohelmintozė- ligas, kurias sukelia parazitai, kurie atlieka vieną iš gyvenimo ciklų dirvožemyje. Šių parazitų kiaušinėliai žemėje gali išgyventi iki 7 metų, išgyvendami didelius šalčius ir išlikdami invaziniai;
 • zooantroponozė- parazitinių užkrėtimų, kurie paveikia ir žmones, ir gyvūnus;
 • grynos antroponozės- ligos, būdingos tik žmonėms.

Atskirai tarp parazitinių invazijų išskiriamos užkrečiamosios ligos, kurių metu parazitai gali būti perduodami nuo žmogaus žmogui.

Kaip žmogus gali užsikrėsti parazitais?

Parazitinių ligų šaltiniai gali būti:

 • namų apyvokos daiktai bute, viešosiose vietose, transporte;
 • maisto produktai – blogai nuplautos daržovės, vaisiai, žalia arba nepakankamai apdorota mėsa, žuvis. Ypač dažnai parazitų antplūdis stebimas vasarą, kai racioną praturtiname vitaminais: šviežiomis uogomis, daržovėmis, žolelėmis. Šiuose produktuose gali būti žemės grūdelių, taigi ir parazitų kiaušinėlių;
 • vandentiekio vanduo, vanduo upėse, ežeruose. Plaukiant tvenkinyje parazitai gali patekti į žmogaus organizmą per odą, gleivines, nurijus vandens;
 • Augintiniai. Visi naminių gyvūnėlių savininkai turi didelę tikimybę užsikrėsti zooantroponozėmis;
 • vaikiškos smėlio dėžės. Pavyzdžiui, vaikų smėlio dėžėse galima rasti gyvūnų išmatų, vadinasi, yra galimybė užsikrėsti helmintais.

Dažna parazitų užkrėtimo priežastis yra netinkama asmeninė higiena.Infekcija gali užsikrėsti, jei nesiplaunate rankų po apsilankymo viešose vietose, einant į tualetą, tvarkant pinigus, dirbant kieme, gaminant žuvį, mėsą, salotas.

Yra nemažai profesijų, kuriose žmonės dėl savo darbo pobūdžio turi didelę tikimybę užsikrėsti parazitais. Tokie specialistai yra santechnikai, gyvulininkystės ūkių, žemės ūkio įmonių, maisto pramonės darbuotojai, teritorijų valytojai.

Taip pat yra parazitų, kuriuos nešioja vabzdžiai. Pavyzdžiui, musės, uodai.

parazitų užkrėtimo šaltiniai

Bendrijos parazitų prevencijos principai

Mūsų šalies teritorijoje kasmet užregistruojama apie 1 mln. pacientų, sergančių parazitinėmis ligomis. Šiuo atžvilgiu buvo sukurtos prevencinės priemonės, užkertančios kelią parazitų plitimui. Pagrindiniai prevencijos principai yra šie:

 1. Laiku nustatyti ir gydyti ligonius, sergančius parazitoze.Laiku išgydytas žmogus nekelia grėsmės kitiems.
 2. Laiku sunaikinti parazitų invazijų sukėlėjus dezinfekcijos ir dezinsekcijos metodais.Tai apima nuotekų, maisto ir vabzdžių atbaidymą viešose vietose. Pavyzdžiui, gydydami poilsio vietas nuo uodų, galite išvengti tokių ligų kaip dirofilariozė.
 3. Aplinkos apsauga nuo užteršimo substratais, kuriuose yra parazitų.Visų pirma, tai yra savalaikis indų dezinfekavimas, užkertantis kelią šviežių gyvūnų išmatų naudojimui žemės ūkyje kaip trąšoms. Šie reikalavimai yra įtvirtinti įstatymų leidybos lygmeniu ir jų turi būti griežtai laikomasi.
 4. Parazitų invazijų prevencija naudojant chemoterapinius preparatus.Pavyzdžiui, keliaujant į tropikus ar į vietas, kur maliarija yra endeminė, būtina vartoti vaistus nuo maliarijos. Tokios priemonės neleidžia vystytis maliarijai, net ir esant galimai infekcijai. Tą patį galima pasakyti ir apie profesines gyventojų grupes. Gyvulininkystės ūkių, žemės ūkio ūkių darbuotojams tam tikrais laikotarpiais rekomenduojama atlikti parazitinių užkrėtimų chemoprofilaktiką.
 5. Imunoprofilaktika arba gyventojų imunizacija parazitinių invazijų vystymosi židiniuose.Ši priemonė labiau susijusi su pirmuonių, o ne helmintozės infekcijos prevencija.
 6. Gerinti bendrą gyventojų sanitarinę kultūrą.

Asmeninės parazitų prevencijos priemonės

Nėra stebuklingos priemonės, galinčios apsaugoti žmogų nuo visų parazitų invazijų. Užsikrėtimo parazitais prevencija yra daugialypė ir apima daugybę aspektų. Prevencinės priemonės priklauso nuo parazito rūšies, jo vystymosi ciklo, kaip jis patenka į žmogaus organizmą.

Tačiau galima išskirti pagrindines taisykles, mažinančias parazitų atsiradimo riziką:

 • asmens higienos laikymasis: kruopštus rankų plovimas po apsilankymo viešose vietose, kontakto su gyvūnais, prieš valgį;
 • reguliarus drėgnas buto valymas dezinfekavimo priemonėmis;
 • reguliarus lovos ir apatinių drabužių virinimas;
 • mėsos gaminių pirkimas įgaliotose prekybos vietose;
 • pakankamas mėsos, žuvies terminis apdorojimas, kuris turėtų būti bent 30 minučių. Taip pat veiksmingas būdas kovoti su parazitais yra iš anksto užšaldyti žuvį ir mėsą;
 • kruopštus daržovių, vaisių, žolelių plovimas ir apdorojimas verdančiu vandeniu;
 • gerti išpilstytą, virintą vandenį;
 • apsaugoti maistą nuo vabzdžių;
 • reguliarus patikrinimas dėl parazitų.

Augalai, galintys apsaugoti nuo parazitų

Veiksminga helmintų, pirmuonių infekcijos prevencijos priemonė yra raciono praturtinimas augalais, prieskoniais, turinčiais antiparazitinį poveikį.Iki šiol žinoma daugiau nei 50 augalų rūšių, kurios daro žalingą poveikį parazitams:

 • kalmų šaknys. Augalas geba užkrėsti parazitų nervų sistemą ir išvaryti juos iš audinių, organų;
 • zefyro šaknys. Veikia parazitus, kurie gyvena kraujyje, raumenų audinyje;
 • baziliko lapeliai ir stiebai. Baziliko antiparazitinis poveikis panašus į zefyro;
 • raugerškio uogos, stiebai, lapai, šaknys. Augalas ypač veiksmingas nuo parazitų, kurie veikia kepenis;
 • Gvazdikas. Gvazdikėlių veiksmingumas nuo parazitų žinomas nuo senų senovės. Gvazdikėliai kenkia plokščioms, juostinėms, apvalioms kirmėlėms, pirmuoniams. Be to, jis veiksmingas prieš bakterijas ir virusus;
 • Granatas. Antiparazitinį poveikį turi ne tik granatų vaisiai, bet ir žievelė. Iš granatų žievelių galima virti arbatą;
 • šaknys, gėlės elecampane. Jie naikina virškinamąjį traktą ir nervų sistemą veikiančius parazitus. Be to, augalas pašalina iš organizmo toksinus;
 • oregano dalis, iš kurios gaminamos arbatos. Augalas neigiamai veikia pirmuonius, grybus, oportunistinius mikroorganizmus;
 • jonažolės. Aktyviai kovoja su luminaliniais parazitais, gyvenančiais storosios žarnos intersticinėje erdvėje;
 • imbiero šaknys. Jie sugeba išvaryti parazitus iš kvėpavimo sistemos, virškinamojo trakto. Augalas turi ne tik antiparazitinių, bet ir priešuždegiminių, imunomoduliuojančių savybių;
 • vaisiai, sėklos, viburnum gėlės. Augalas išvaro parazitus iš bronchopulmoninio medžio, urogenitalinio, virškinamojo trakto. Be to, jis turi priešuždegiminį poveikį;
 • kardamono sėklų. Veiksmingai veikia parazitų, pirmuonių lervų stadijas, turi priešgrybelinį poveikį;
 • kalendros sėklos (kalendra) yra įprasta žolė, dažnai naudojama salotose. Jis gerai išvaro žarnyno parazitus;
 • cinamono. Net po terminio apdorojimo nepraranda savo antiparazitinių savybių;
 • dilgėlė. Veiksmingas nuo parazitų, pažeidžiančių odą, žarnyną, kvėpavimo organus;
 • smilkalai. Jis ypač žalingai veikia kvėpavimo ir nervų sistemos parazitus;
 • paprastosios varnalėšos šaknys, lapai, stiebai. Skatinti parazitų, esančių bronchopulmoniniame medyje, limfinėje sistemoje, naikinimą.

Parazitus taip pat naikina rėžiukai, raudonieji pipirai, sezamai, liucerna, avietės, kadagiai, beržai, laukinės mėtos, pelynai, kiaulpienės, petražolės, bitkrėslės, ramunėlės, rabarbarai, graikinių riešutų lapai, pankoliai, česnakai.

žolės nuo parazitų

Antiparazitinėmis savybėmis pasižymintys augalai turi būti naudojami tik profilaktinėmis dozėmis.Pavyzdžiui, tokie augalai kaip jonažolė, kraujažolė, bitkrėslė yra nuodingi dideliais kiekiais ir jų perdozavimas yra pavojingas. Jei nesate tikri dėl konkretaus augalo saugumo, būtinai pasikonsultuokite su specialistu.

Atskirai verta pasilikti ties česnako veikimu. Tarp liaudiškų vaistų nuo parazitų klizmos su česnakais užima vieną pirmųjų vietų. Tačiau iš tikrųjų šis metodas yra neveiksmingas ir labai pavojingas. Dauguma parazitų gyvena plonojoje žarnoje, kurios klizma nepaveikia. Galima komplikacija po klizmos su česnaku yra žarnyno gleivinės nudegimas.